Okul, yurt, hastane, alışveriş merkezi gibi kalabalık yapılarda olası yangından yönetmeliğe uygun yapılan yalıtım korur!

Okul, yurt, hastane, alışveriş merkezi gibi kalabalık yapılarda olası yangından yönetmeliğe uygun yapılan yalıtım korur!

Binalar, ofisler, okullar, yurtlar, kamu binaları, fabrikalar, sanayi yapıları, hastane, AVM ve spor salonu gibi insanların toplu olarak bulundukları mekanların “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”le korunması gerekiyor. Binaların çatıdan zemine, kat aralarından tesisata, ara bölmelerden iç ve dış duvarlara kadar taşyünü ve camyünü ile yalıtım yapılması yangınlardan korunmayı mümkün kılıyor.

 

İnsanların kalabalık biçimde bulundukları binalarda meydana gelebilecek olası yangınlardan yalıtım sayesinde korunma sağlanıyor. Doğru malzemelerle uygulanan kalın yalıtım yurt, okul, hastane, alışveriş merkezi gibi binalarda yangının yayılmasına engel olabiliyor. Uygulanması gereken yalıtım şeklinin uzmanlarca değerlendirilerek, doğru kişilerce, doğru malzeme ile doğru kalınlıkta uygulanması can ve mal kayıplarını büyük oranda azaltıyor.

 

Yangın Güvenliği konusunda bilincin artırılmasının önemine vurgu yapan İzocam; “Yalıtımın sağladığı çözümlerden biri de Yangın Güvenliği… Son yıllarda hızla gelişen yapılaşma, yeni projeler, kentsel dönüşüm gibi fırsatların Yangın Güvenliği için çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Özellikle çarpık kentleşmenin neden olduğu yangında can ve mal kaybı oranları bu sayede düşürülebilir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e uygun özellikle yüksek binalarda taşyünü vazgeçilmez tercih olmalı… Binaların yüksekliğine ve konumlarına göre yangın yalıtımı da değişkenlik gösteriyor. Yönetmelik, 28,5 metre ve daha yüksek binalarda yangın güvenliği için sıvalı dış cephe ısı yalıtım sistemi uygulamalarında A1 sınıfı hiç yanmaz “taşyünü” kullanımını şart koşuyor. Plastik ürünlerin kullanılması durumunda ise yangın bariyerlerinin uygulanması şartı bulunuyor. Ayrıca yönetmeliğe göre yüksek binalarda kat aralarında yanmaz olarak sınıflandırılan A sınıfı malzemelerin kullanımı zorunlu hale getirildi. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olan camyünü ve taşyünü yangın yalıtımında yüksek korunum sağlıyor” diyor.

 

İzocam yüksek sıcaklığa dayanıklı ürünleriyle olası yangınlarda etkili çözüm sunuyor

 

Yangında kayıplar genellikle duman yayılımıyla oluşan panik ve gaz zehirlenmelerinden kaynaklanıyor. Yangın esnasında bütünlüğünü kaybetmeyen ve ısıyı geçirmeyen duvarlar sayesinde binayı güvenli şekilde boşaltmaya yetecek süre kazanılıyor.

 

İzocam ‘EI60 ve E120 Yangın Dayanımı’ sertifikasına sahip olan Tekiz taşyünü panelleri ile yangına karşı koruma sağlıyor. Çevreye zarar veren madde içermeyen panellerde yer alanmmineral yün dolgu, yüksek yangın dayanımı, ses ve ısı yalıtımı için de etkili çözümler sunuyor. Mineral yün yalıtımlı çatı ve cephe panelleri her iki yüzü sac kaplı olarak üretiliyor. Çatılarda da yangın güvenliğini göz ardı etmeyen İzocam, “REI 120 Yangın Dayanımı Sertifikası”na sahip Tekiz Taşyünü Çatı Paneliyle, yangın esnasında zaman kazandırıyor, olası büyük zararlardan kurtulma imkânı sağlıyor. Yangın riskinin yüksek olduğu fabrika, işyeri, alışveriş merkezi, restoran gibi alanlarda Tekiz Taşyünü Çatı Paneli kullanımı yüksek yangın güvenliği sağlıyor.